Odwołaliśmy Zimę…

 

„Marzanna”

Ruszamy gromadą,

wesołym pochodem,

niesiemy marzannę

nad zieloną wodę.

Płyń sobie, marzanno,

szumiącym potokiem,

na morze szerokie,

na morze głębokie.

Zgiń, przepadnij, zimo,

i nie wracaj do nas,

na przyjęcie wiosny

Otwórzmy ramiona.

A teraz, gdy zima

poszła już daleko –

zatańcz z nami, wiosno,

nad zieloną rzeką.

Wanda Chotomska

Słowa wiersza Wandy Chotomskiej mają ogromne znaczenie co do symboliki Marzanny. Kukłę tą palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Do jej wykonania wykorzystywano patyki, słomę, siano, oraz białe płótno.

W dniu 21 marca 2022r.dzieci z Gminy Dydnia wyruszyłyz parku w Temeszowie z ekologicznymi marzannami nad wodę, aby pożegnać Zimę, a przywitać kolejną,cieplejszą porę roku.

W każdej filii bibliotecznej i w świetlicach Gminnego Ośrodka Kultury w Dydni zostały wykonaneMarzanny. Delegacje z poszczególnych miejscowości wrzucały je do rzeki San na znak odejścia Zimy, a rozpoczęcia Wiosny. Każda kukła była pomysłowa i wyjątkowa, gdyż wykonały je dzieci według własnego pomysłu wraz z opiekunami – pracownikami GOK w Dydni.

Uczestnikami tego wydarzenia byli również: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dydni – pan Rafał Czopor, radny wsi Temeszów – pan Marek Orłowski oraz sołtys tej wsi  – pan Andrzej Kłyż.

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wspólnie „odwołać Zimę” przy tak pięknej, wiosennej pogodzie. Wielu z nas będzie miło wspominać ten czas radości z nadejścia Wiosny. Jesteśmy tego pewni, że dzieci z Gminy Dydnia będą chętne do uczestnictwa w podobnych wydarzeniach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Dydni.