W dniu 18 czerwca 2021r. w Krzemiennej na placu przy Serowarni Karpackiej „Pasja Sera”odbyły się plenerowe warsztaty serowarskie, podczas których dzieci i młodzież z terenu Gminy Dydnia nauczyły się wyrabiać sery górskie pod okiem profesjonalnego serowara –                 pana Stanisława Strzępa.

Warsztaty terozpoczął przemową dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni – pan Rafał Czopor,              a oficjalnego otwarcia dokonała Wójt Gminy Dydnia – pani Alicja Pocałuń. Podczas tego spotkania Pan Stanisław Strzęp dokładnie wytłumaczył i pokazał jak prawidło wyrabia się sery górskie. Dzieci miały możliwość samodzielnie wyrobić krzemyki, korbacze,                          gołki i obłoczki. Jak się okazało w wyrobie sera górskiego potrzebne są: precyzja i zręczne dłonie. Po owocnej lekcji każdemu udało się wykonać nie tak łatwe zadanie. Własnoręcznie wyrobione sery były degustowane przez każdego uczestnika warsztatów. Najwyższa jakość serów górskich jaką proponują Państwo Magdalena i Stanisław Strzępowie – założyciele Serowarni Karpackiej „Pasja Sera” sprawiła,               że  degustacja serów to była uczta dla podniebienia.

Dzieci i młodzież uczestniczące w warsztatach będą długo wspominać tą wspaniałą przygodę z wytwórstwem sera górskiego. Nie jedno           z nich zapamięta tą lekcję do końca życia. Kto wie czy któreś z nich nie zostanie w przyszłości prawdziwym serowarem?Serdecznie dziękujemy Panu Stanisławowi za tak interesujące warsztaty.

Dofinansowanie pozyskano z Budżetu Gminy Dydnia w ramach projektu „ Zaszczep się kulturą – spotkanie z kulturą w Gminie Dydnia”. Organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Grabówka. Partner projektu: Gminny Ośrodek Kultury Bibliotek, Promocji i Wypoczynku w Dydni. Patronat Medialny: portal „Brzozowiana.pl”